fbpx

Брекети

Вся правда про брекети

Красива посмішка це не тільки красиво, а й дуже важливо, адже вона на все життя дарує впевненість у собі та своїх силах.

bre

Подаруйте вашій дитині посмішку з дитинства і вона буде дуже вдячна вам, коли подорослішає. На жаль, більшість людей замислюються про це ближче до 30 років, а виправляти прикус і, як наслідок, посмішку, набагато простіше, поки зуби ще ростуть.

Що таке прикус?

У стоматології прикусом називають змикання зубів верхньої та нижньої щелепи. Відповідно, правильний прикус – коли зуби стуляються рівно, а неправильний – коли зуби «заходять» один за одного.

У чому причина неправильного прикусу та як його виправляти?

Вивченням цього питання займається ортодонтія – розділ стоматології про прикус та його порушення. Основних причин неправильного прикусу кілька:

  • неправильне зростання зубів;
  • усунення зубів внаслідок видалення сусідніх;
  • різноманітні аномалії розвитку верхньої чи нижньої щелепи.
  • Якщо з першими двома причинами можна впоратися без будь-яких операцій, то третя лікується комбіновано, лікарями-ортодонтами та щелепно-лицьовими хірургами.

Методи виправлення прикусу

Найпростіший метод – це запобігти порушенню прикусу. Саме тому не рекомендують видаляти молочні зуби до того, як вони випадають самі, краще встановлювати на них спеціальні коронки або знімні протези, які не дадуть зубам, що зростають, зміщуватися, утримають для них місце.

На жаль, не завжди вдається запобігти проблемі та іноді лікарям доводиться виправляти вже порушений прикус. У цьому випадку можливий лише один метод лікування, а саме – брекети.

Всі про них чули чи читали, майже всі бачили ті чи інші пристрої у роті своїх знайомих, але мало хто знає, що сучасні брекети дуже далекі від тих жахливих дужок та платівок, які використовувалися на зорі ортодонтії.

Сучасні брекет-системи відрізняються від них не тільки зовнішнім виглядом, але й матеріалами і способом установки.

Як діють брекети?

Принцип дії брекетів ґрунтується на металі з пам’яттю форми. Спочатку брекети мають певну конфігурацію, потім їх встановлюють на зуби, що неправильно виросли, і ці пристрої прагнуть прийняти свою початкову форму, зміщуючи разом з собою зуби.

Які бувають брекети?

Два основних типи брекетів – це брекети зовнішні та внутрішні. Перші встановлюються на зовнішню поверхню зубів, а другі – на внутрішню (так звані – лінгвальні брекети).

Брекети можуть бути виготовлені з різних матеріалів, починаючи від металу та кераміки та закінчуючи дорогоцінними металами та сапфірами. Зрозуміло, ефективність лікування від цього не змінюється, але, на смак деяких пацієнтів, брекети із золота із сапфірами приємно тішать самолюбство та виглядають естетичніше.

З якого віку можна встановлювати брекети?

Лікування брекет-системою можливе вже в 9-10 років, коли ще не всі зуби змінилися, але оптимальним вважається вік 12-13 років. Саме в цей період постійні зуби активно ростуть, а отже брекети будуть найефективнішими. Але це не означає, що установка брекетів у 30 років буде марною, просто лікування займе більше часу.

Правила носіння брекетів

По-перше, пацієнтові доведеться відмовитися від дуже твердої та в’язкої їжі, яка може пошкодити брекети.

По-друге, треба витрачати більше часу на чищення зубів, що не так уже й погано.

По-третє, перший тиждень потрібно буде звикати до брекетів, які можуть завдавати певного дискомфорту.

Тривалість лікування

У середньому лікування продовжується півтора-два роки, залежно від ступеня порушення прикусу. Активне лікування брекетами – це лише перший етап. Після їх зняття на зуби встановлюються так звані ретейнери. Вони непомітні для оточуючих і самого пацієнта, але обійтися без них не можна навіть у найпростішому випадку.

Які брекети вибрати?

Якщо Ви вирішили пройти ортодонтичне лікування із застосуванням брекет-системи, то одним із перших питань, що постали перед Вами, буде вибір брекет-системи. Зараз в арсеналі лікаря-ортодонта існує безліч модифікацій цього апарату, що розрізняються по безлічі параметрів. Для пацієнтів найважливішим параметром є зовнішній вигляд системи, а він повністю залежить від того, з якого матеріалу виготовлені самі брекети. Зараз для їх виробництва компанії використовують найсучасніші технології, намагаючись зробити систему менш помітною, а в лікуванні більш швидким, зручним та ефективним.

Т.к. для пацента одне з вирішальних значень має зовнішній вигляд брекетів, то і всі варіанти систем ми розділили за матеріалами, що застосовуються для їх виробництва: металеві, пластикові, керамічні. Так само в окрему групу необхідно виділити лінгвальні брекет-системи, хоч вони і виготовлені з металу, але у виборі вимогливих до естетики пацієнтів вони фігурують дедалі частіше.

Металеві брекет-системи

art2 1

Цей найстаріший та найменш естетичний варіант брекет-систем досі дуже активно використовується і не збирається здавати своїх позицій. Чому ж, незважаючи на появу сучасних матеріалів, пацієнти та лікарі досі обирають металеві брекет-системи?

Один із найважливіших плюсів цього типу систем – їх відносно невисока вартість. Це найдешевший тип брекет-систем (хоча тут слід сказати «щодо дешевий»), тобто. все ортодонтичне лікування буде коштувати менше, ніж, наприклад, на керамічних чи пластмасових системах.

Другий позитивний момент полягає в багатому асортименті різних варіантів металевих систем, хоча це в основному матиме значення для лікаря.

Хоча це може здатися дивним, але невисока естетичність є не лише основним мінусом металевих брекетів, а й одним із їхніх плюсів. Наприклад, США ортодонтичне лікування дитини є певним символом забезпеченості і статусу сім’ї загалом, тобто. це модно». Тому багато батьків, а іноді й самі діти, вибирають лікування на металевій брекет-системі часто не через міркування будь-якої економії коштів, а через міркування більшої помітності системи. Можна сказати, що металево брекет-системи виглядають традиційно та класично.

Багато ортодонтичні школи приділяють велику увагу питанням тертя між пазом брекету і дугою, тобто. що менше тертя, то швидше відбувається переміщення зубів, особливо в лікуванні з видаленням якихось зубів, отже, і зменшується загальний час лікування. Ще одним плюсом металевих брекет-систем є мінімальна сила тертя між пазом і дугою щодо інших видів брекетів.

Після згадування питань тертя слід згадати про існування, крім традиційних, інших видів металевих брекет-систем. По-перше, це самолігуються або безлігатурні типи брекетів. Їх конструкція трохи складніше, ніж традиційних, проте застосування безлігатруних брекетів дозволяє позбутися необхідності періодичної заміни лігатур, тобто. на прийом до ортодонту можна буде приходити трохи рідше, що особливо важливо для зайнятих або далеко хворих пацієнтів.

Ще одним видом металевих систем є «золоті» брекет-системи. За своїми властивостями не відрізняючись від традиційних, зовні вони мають більш нетрадиційний і елітарний вигляд, що дозволяє підкреслити індивідуальність і статус власника. Деякі компанії, окрім «золотих» брекетів, виробляють також «золоті» щічні трубки і ортодонтичні дуги, дозволяючи зробити брекет-систему повністю золотою.

Всі ці моменти часто переважують міркування естетичності, і пацієнти зупиняють свій вибір саме на металевих брекетах.

Металева брекет-система

Плюси:

  • Найнижча вартість
  • Найбільша помітність
  • Класичний зовнішній вигляд
  • Низьке тертя між дугою та пазом брекета, а значить і швидше лікування

Мінуси:

  • Найменша естетичність

Безлігатурна металева брекет-система

art2 2

Додаткові плюси:

  • Найменший розмір брекетів на деяких зубах (наприклад, верхніх різцях)
  • Мінімальне тертя між дугою та пазом брекету, а значить і найбільш швидке лікування
  • Можливість рідше відвідувати ортодонта

Додаткові мінуси:

  • Більш висока вартість брекет-системи, ніж традиційні металеві
  • Більш складна конструкція брекетів, а значить і «товстіший» профіль брекетів

Керамічні та сапфірові  брекет-системи

art2 5

Найбільш дорогий і непомітний тип брекет-систем (якщо не враховувати лінгвальну техніку). До мінусів можна віднести тільки вартість і трохи вище тертя між пазом брекету і дугою (що може трохи збільшити час лікування), а так само можливе неприємніше видалення цього типу брекетів з емалі зубів, ніж металевих або пластикових.

«Сапфір» як рекламний хід, т.к. по суті справи кожен брекет є штучним кристалом сапфіру, прозорим і не тільки максимально непомітним на зубах, але й чудовим виглядом з боку.

Плюси:

  • Прекрасна естетика та непомітність

Мінуси:

  • Висока вартість
  • Високе тертя між пазом брекету та дугою
  • Більш складне видалення наприкінці лікування

Естетичні дуги

art2 6

Борючись за естетику ортодонтичного лікування, виробники зіткнулися і з питанням металевої ортодонтичної дуги. Якими б не були непомітними самі брекети, дуга завжди була видна. Щоб вирішити це питання, компанії стали пропонувати на ринку ортодонтичні дуги з естетичними покриттями. Вони ідеально підходять для роботи з пластиковими та керамічними брекетами.

На жаль, асортимент естетичних дуг не такий великий, та й тертя з пазом у цих дуг виникає більше, тому все ортодонтичне лікування провести на естетичних дугах практично не можна, але використовувати їх у моменти, коли брекет-систему необхідно сховати, звичайно ж, варто.

Лінгвальні брекет-системи

art2 7

Лінгвальна брекет-система відрізняється від усіх описаних вище. Хоча брекети і виготовлені з металу, але кріпляться вони з внутрішньої сторони зубів, що обумовлює їхню повну непомітність для оточуючих.

Основних недоліків у цієї техніки два: висока вартість (вища, ніж лікування із сапфіровими брекетами за традиційною технікою) та порушення дикції. Так само при застосуванні лінвальних брекетів трохи складніше проводити гігієну ротової порожнини.

Плюси:

  • Абсолютна непомітність

Мінуси:

  • Дуже висока вартість
  • Порушення дикції на початку лікування
  • Більш складний догляд за ротовою порожниною

Висновок

Обираючи перед початком лікування, майбутню брекет-систему найчастіше керуються саме фінансовими питаннями. На щастя, можливі різні комбінації описаних вище систем, це певною мірою може змінити загальну вартість лікування.

Так, наприклад, можливе встановлення керамічних або сапфірових брекетів тільки на передні зуби або тільки на верхню щелепу, де вони найбільш помітні, а всі інші брекети поставити металеві. Це зменшить і загальну вартість лікування.

Не варто заощаджувати на усмішці, адже вона ніколи не застаріє і не вийде з моди.

Color Skin

Nav Mode