Мікропротезування.
Почнемо із відновлення зруйнованих карієсом зубів. Що зазвичай пропонують лікарі? У 90% випадків пломбу. Відновлення зубів зруйнованих карієсом світлозатверджуваними пломбувальними матеріалами останнього покоління хороший спосіб лікування, якщо ви хочете отримати швидкий результат. Наприклад, завтра ви виходите заміж, а сьогодні зламався передній зуб. Але якщо ви хочете отримати надійний, гарантований результат, а не просто викинути гроші на вітер, варто задуматися. У принципі з деяких матеріалів можна виліпити на корені (що залишився) повністю зуб. Усе питання у надійності. Але для деяких випадків є спосіб кращим. Це спосіб відновлення зубів, яким користуються практично всі стоматологи за межами колишнього СРСР. У всьому світі, за винятком слаборозвинених країн, а ми не хочемо, щоб нас до них відносили, при руйнуванні зуба більш ніж на 30% його відновлюють за допомогою мікропротезів. Мікропротезування, це підрозділ стоматології, який займається відновленням зруйнованих зубів. У своїй практиці лікарі, які займаються мікропротезуванням, використовують найпередовіші технології та матеріали. Основним способом відновлення зруйнованих зубів при мікропротезуванні є виготовлення керамічних вкладок.
Відмінності між вкладкою та пломбою.
До мікропротезів відносяться вкладки, які за допомогою спеціальних цементів фіксуються в порожнині зуба (Inlay), або накладки, що встановлюються на стінки зуба, що збереглися.(Onlay)
- Точність. Згадаймо, як нам ставлять пломбу. Спочатку накладають матеріал, у складних випадках це може тривати годинами. Потім просять закрити рота, і якщо заважає, починають сточувати, те, що поклали. Відразу накладати матеріал з урахуванням зубів протилежної щелепи неможливо. В результаті, точного співвідношення між пагорбами та фісурами (ложбинки між пагорбами на зубі) зубів верхньої та нижньої щелеп не відбувається. Але лише точне відновлення цього співвідношення дозволяє повернути не лише красу зубу, та й його функцію. Зуби повноцінніше жувати, тільки коли є контакт між пагорбами та фісурами протилежних зубів. Якщо пломба плоска, то жувальна ефективність такого зуба знижена. Якщо таких пломб десять, ефективність жування знижується на 30-50 %. Такі пломби мнуть, давлять їжу, а не розтирають її. Іноді пацієнт це зауважує, іноді ні. При такому стані дуже часто через деякий час у пацієнтів виникають проблеми з жуванням. Страждає жувальна мускулатура, виникає деформація у суглобах, які відповідають за рух нижньої щелепи та жування. Починається підвищений знос здорових зубів, так звана патологічна стирання. Ваші зуби втрачають колишню висоту та міцність. Посмішка набуває старечих обрисів. Для виправлення наслідків такого горе лікування доводиться іноді змінювати співвідношення між зубами, підвищувати їхню висоту, для того, щоб повернути їм первозданний вигляд. Часто це потребує великих тимчасових та матеріальних витрат. Вкладки робить технік у лабораторії. У нього 2 гіпсові моделі щелеп (верхня та нижня точні копії щелеп пацієнта). Він може дивитися на зуби з будь-якого боку (навіть зсередини, що неможливо під час роботи у роті). Він стуляє і розмикає ці моделі, імітуючи жувальні рухи багато разів. Виходить вкладка, що точно відновлює фісурно-горбковий контакт між зубами верхньої та нижньої щелепи. За кольором, вкладка підбирається відповідно кольору зубів пацієнта, при цьому існує можливість за допомогою спеціальних фарб повністю відтворити індивідуальні особливості зуба пацієнта. Відновленому вкладкою зубу на 100% повертається функція, а отже і краса. Вкладки, або Inlay, можуть встановлюватися для більш естетичної реставрації як молярів, так і іклів і премолярів. Як правило, ці вкладки невеликого розміру і дуже ефективні. Після препарування збережено більшу кількість здорових тканин емалі та дентину. Накладки, або Onlay, виготовляються для відновлення одного і більше пагорбів на жувальній поверхні коронкової частини зуба.
- Матеріал. Для пломби йде композитний матеріал світлового заперечення. На ці матеріали теоретично можлива алергічна реакція. Це з тим, що з полімеризації матеріалу, завжди залишається якесь кількість мономеру не вступив у реакцію. Найдорожча фотополімерна пломба з часом починає вступати в реакцію з навколишніми рідинами, це слина. Тканинна рідина, кров і т. д. Через деякий час починається «старіння пломби» вона змінює свій колір, прозорість, стає шорсткою, може з’явитися неприємний запах пластмаси. Чим дорожчий матеріал, який використовується для пломби, тим пізніше починається процес старіння. Композитний матеріал м’якший, у нього більший коефіцієнт пружності, що у свою чергу негативно впливає на довговічність пломби. Якщо ваш зуб сильно зруйнований, практично від нього залишилися тільки стіни, то відновлення його з фотополімеру не тільки не бажано, але і небезпечно. Через високу пружність. Ваша пломба через деякий час може призвести до розколу коронки зуба. Хороше, якщо при цьому буде зруйновано лише коронку, тоді є шанс відновити ваш зуб за допомогою штифта та штучної коронки, а якщо станеться тріщина кореня, то зуб підлягає видаленню! Отже, при відновленні великих порожнин фотополімерних пломб є шанс втратити зуб назавжди. Матеріал, який використовується для вкладок, називається керомер. Це молода група матеріалів. Виготовляється різними фірмами. У різних виробників має різний склад. Я для своєї роботи використовую найкращу систему для виготовлення вкладок та безметалевих конструкцій. Це американська система Sculpture FibreKor. На 80% – це кераміка на 20% композит. Вкладка виходить монолітною, вона твердіша т.к. затверджується не в роті, а в лабораторії. Значить, її можна з більшою перевагою застосовувати на великі дефекти зубів. Я собі виробив таке правило. Якщо руйнування в зубі до 50%, то можна сміливо ставити пломбу, не боячись сколів. Пломба простоїть довгі роки. Якщо від 50% до 80%, то я рекомендую вкладку. Якщо понад 80% може виникнути потреба робити коронку. Або треба робити спеціальну вкладку зі штифтом.
- Можливості. Використання системи Sculpture FibreKor дає практично необмежені можливості при восстановленні окремих зубів та мікропротезуванні. Можна сказати так: вкладку можна зробити скрізь, де можна зробити пломбу. (І це буде більш надійно та красиво). Але є ситуації, коли вкладка просто потрібна. Я наведу один найпростіший приклад. Керамічні вкладки довговічне естетичне рішення висока стабільність кольору та форми чудовий оптичний ефект складна технологія Припустимо, що нам потрібно відновити восьмий верхній зуб, пошкоджений карієсом. До цього зуба буває дуже складно підібратися внаслідок анатомії, а якщо ще й рот маленький, то якісного доступу не вийде. Немає доступу, немає якісно виконаної роботи. Що відбувається, сумлінний лікар намагається зробити добре; дві з половиною години розтягує рота пацієнтові весь час примовляючи «Пошире, будь ласка!». Пацієнт утомлюється, лікар втомлюється, а робота виходить неякісною. Але є спосіб кращий. Передати роботу з виготовлення вкладки на техніку. У лабораторії він не має рота, а його моделі. Працювати він з нею може скільки буде потрібно, хоч цілий день, не боячись, що пацієнт втомиться. Перший це зуб або останній для техніки значення не має, доступ у нього вільний з усіх боків. Лікарю залишається поставити вкладку в зуб, що набагато простіше. Якість можна гарантувати. Можна не боятися, що десь залишилися порожнечі, десь краї, що нависають (до речі, нависаючі краї пломб це дуже небезпечно, через них може розвинутися запалення ясен). Cerec-технологія-відновлення зубів за допомогою безметалової кераміки «прискорений» процес зняття оптичного відбитка за допомогою інтраоральної камери (CAD/CAM)
- Тимчасові витрати. Підготовка зуба під вкладку чи пломбу займає практично однаковий час. Далі йде постановка пломби. Невелике застереження: якщо робити високо естетичну пломбу з пошарово накладених матеріалів, що імітують природні тканини зуба (дентин, емаль), то за часом це займе мінімум хвилин 30. Якщо говорити про складні реставрації, то вони можуть тривати годинами. Пацієнту буває дуже складно вилежати стільки часу у кріслі, навіть якщо робити перерви (при складних реставраціях перерви не завжди можливі). Для деяких пацієнтів це неможливо. Якщо робити вкладку, знімаються зліпки. Це 10-15 хвилин. Ставляться тимчасові пломби. Це ще п’ять хвилин. Пацієнт іде. За кілька днів пацієнтові ставиться готова вкладка. Постановка її займає 20 хвилин, іноді менше. Отже, на вкладку потрібно 2 візити. Це, звичайно, мінус. Але на одному зліпку може позначитися хоч десять вкладок. Час на зняття зліпка не збільшиться. А пломби доведеться кожну робити якусь кількість часу, якщо йдеться про 10 зубів, то знадобиться кілька візитів. Вкладки ставляться до наступного відвідування. На постановку 10-ти вкладок піде 3 години, що у будь-якому разі менше часу, ніж постановку 10-ти пломб. Я познайомив вас з тим, що таке вкладка, тепер хочу розповісти про використання вкладок у протезуванні. Можна робити мостоподібні протези із опорою на вкладки. Традиційним вважається виготовлення мостоподібних протезів із опорою на коронки. Наприклад, у вас немає п’ятого верхнього зуба. Це помітно, вам це не подобається і ви приходите до стоматолога. Він вам пропонує обточити четвертий і шостий здорові зуби, тобто фактично їх спотворити, зробити на них коронки, а ці коронки підвісити штучний п’ятий. Деякі пропонують ще й умертвити ці зуби. Такий план лікування завдасть великої, практично непоправної шкоди організму (бо нерв повернути назад у зуб не можна, обточений зуб завжди потребуватиме коронки), а все заради краси. Втрати зубної тканини під час обточування зуба становлять понад 50%. (це при щадному обточуванні, виконаному професіоналом). Але є спосіб кращий. На опорні зуби робляться не коронки, а вкладки, у яких підвішується штучний зуб. Я роблю такі конструкції лише з керомера Sculpture FibreKor. Зубної тканини під час підготовки зубів під вкладку втрачається лише 10%. Зуби у 100% випадків залишаються живі. Реставрація безметалова, що краще ніж, наприклад, металокераміка. Виглядає робота природніша. Якщо на сусідніх із дефектом зубах стоять пломби, то взагалі немає потреби чіпати зуб. Знімається стара пломба, але в її місце робиться вкладка, яка є опорою для підвісного штучного зуба. Дотримано основного медичного принципу «Не нашкодь!». Єдиний мінус подібних конструкцій, те, що не можна робити мости великий протяжності, тобто. якщо немає двох зубів, міст із опорою на вкладки я робити б побоявся.
Вініри
Переваги
- вкрай незначна втрата твердих тканин зуба;
- зуби з вініровими накладками дуже схожі на натуральні
В даний час вініри користуються дуже високою популярністю у пацієнтів, які бажають мати гарну посмішку. Це облицювальні пластинки, які фіксуються безпосередньо на поверхні зубів для надання їм досконалої форми.мають товщину, яку можна порівняти з яєчною шкаралупою, вони виготовляються індивідуально в зуботехнічних лабораторіях.
Показання
- зуби мають неправильну форму та порушення забарвлення;
- зуби з невеликими сколами та нерівною поверхнею;
- зайве простір між зубами-як альтернатива ортодонтичному лікуванню;
- зайвий простір між зубами — після ортодонтичного лікування.
Керамічні вініри
- відновлення форми;
- зуба оптимальний підбір кольору;
- усунення невеликих проміжків між зубами;
- маскування темного кольору зубів.