fbpx

Ортодонтія

Ортодонтія: медицина? мистецтво? технологія?

Ортодонтія, якщо говорити повсякденною мовою, означає виправлення неправильно розташованих зубів.

Порушення становища зубів і співвідношення щелеп виникає через цілу низку причин. Серед них дуже поширені спадкові, генетично обумовлені аномалії. Хрестоматійний приклад подібної патології — видатна, буквально, нижня щелепа представників династії Габсбургів. Цю мітку — «нижню прогнання» — вони демонстрували світу протягом шести століть — з 1282 по 1918 рік, сидячи на тронах Чехії, Угорщини, Австро-Угорщини, Священної Римської імперії, Іспанії та її володінь в Америці.

Часто причини кривих зубів менш «закономірні». Це і порушення розвитку, прорізування зубів, шкідливі звички, особливо в дитинстві: ссання пальця, період ссання соски, що затягнувся, ротове дихання, травми, рахіт.

Буває, що зуби у людини великі, і їм просто тісно, ​​ніде нормально розміститися через малі розміри щелепи, через що відбуваються «викривлення».

Усі ці зубощелепні аномалії з порушеннями прикусу виправляються лікарями-ортодонтами. Або самостійно, або разом з хірургами — коли треба впливати на більші структури, наприклад, на лицьові кістки, щелепи.

Це дуже давня галузь медицини. У розкопках єгипетських пірамід археологи знаходили черепи із зубами, на яких були залишки золотої тяганини — сліди того, що тодішні придворні медики практикували виправлення недоліків рота у своїх високородних пацієнтів.

Хвороба та свобода вибору.

90% людей мають викривлені зуби. Частота патологічного прикусу коливається від 60 до 80% серед населення України та країн СНД. Причому до 35% випадків вимагають спеціальної ортодонтичної допомоги.

Лікувати їх чи ні — питання, на яке не завжди можна дати однозначну відповідь. Буває, що цей недолік дається взнаки лише в тому, що псує посмішку. Функціональних порушень немає, показання, які диктували б необхідність лікування, як це буває, скажімо, при гнійному апендициті або серцевих захворюваннях, при подібних патологіях вкрай рідкісні. Але все-таки половина цих пацієнтів безумовно потребує ортодонтичної допомоги.

Згодом частота патології прикусу виразно зростатиме. Це з характером їжі, споживаної сучасним людиною. Їжа м’яка — наш жувальний апарат зазвичай недовантажений. В результаті щелепні кістки розвиваються недостатньо, зубам стає тісно. Але з п’ятдесяти відсотків, яким лікуватися зовсім необхідно, багато хто каже собі: я і так проживу. І все-таки кількість тих, хто обирає лікування, постійно зростає.

У якому віці розпочинати лікування викривлених зубів?

У принципі ортодонтичне лікування можливе у будь-якому віці. Все залежить від того, скільки в людини залишається зубів та в якому стані тканини пародонту. Теоретично криві зуби можна виправити і дев’яносто років. Звичайно, з віком зменшуються компенсаторні можливості організму, важче пристосовуватися до процедури тривалого лікування. В ідеалі слід показувати дітей стоматологам із ранніх років. Грамотний лікар, виявивши якісь ненормальності прикусу, порадить звернутися до ортодонта, який вирішить, чи варто лікувати дитину в ранньому віці або краще вловити момент пізніше, коли можна впливати на зростання щелеп та стимулювати прорізування постійних зубів у правильному напрямку. У дорослих пацієнтів можливість проведення ортодонтичного лікування визначається станом тканин пародонту (безпосереднього оточення зуба). Якщо в ньому є якісь патологічні зміни, лікар визначає прийнятну тактику лікування, щоб не збільшити процес.

Звичайно, виправлення кривих зубів пов’язане з деяким дискомфортом, певними тимчасовими та матеріальними витратами. І ось, виправдовуючи своє небажання возитися з дитиною, умовляти її, змушувати носити в роті коригуючий пристрій, деякі матусі махають рукою: ось, мовляв, і у мене криві зуби, а нічого, вийшла заміж, маю сім’ю, роботу… Пізніше, коли дитина підросте, вона не подякує своїм батькам за таке, надане йому в дитинстві, поблажку.

Справді, в наш час криві зуби можуть позначитися негативно на долі людини, чого не можна було помітити якихось 10-20 років тому. Того, хто постійно прикриває рота, тому що соромиться своїх зубів, як і того, хто не приховує їх кривизни, сьогодні не візьмуть практично на жодну престижну посаду. На такій людині ніби лежить друк другосортності. Зрозумівши це, він вдвічі починає комплексувати – уникати компаній, громадських місць. У нього розвивається «пунктик», і він насправді стає тим, яким, як він вселив собі, його бачать сторонні.

Найчисленніший загін пацієнтів у ортодонта — це підлітки. Багаторічна практика показала, що найбільша радість для лікаря та пацієнта — це коли в процесі вирівнювання зубів протягом багатьох тижнів дівчинка-підліток із гидкого каченя перетворюється на прекрасного лебедя, її посмішка сліпуче широка і прекрасна. І ортодонт, і пацієнт почуваються переможцями.

Останнім часом люди стали більше приділяти увагу своїм зубам. Важко сказати, чи світ стає добрішим. Але що він стає усміхненішим — мабуть, слід визнати. Це один із факторів, які визначають майбутнє ортодонтії.

Можливість переміщення живих зубів.

Всупереч існуючій думці, зуб не зрощений нерухомо з кісткою щелепи. Просто його корінь міцно притягнутий у зубній лунці тонкими волокнами сполучної тканини. Ці еластичні нитки розташовані у вузькій щілині між стінкою кістки та коренем зуба. Зуби здатні рухатися самостійно при прорізуванні. Піддаються вони і дії сил, спеціально доданих зміни їх становища.

Коли на стінку зубної лунки спрямований невеликий тривалий тиск, вона розсмоктується в цьому місці, відкриваючи зубу простір для переміщення. А з іншого боку, там, де розтягуються волокна сполучної тканини, утворюється нова кістка, що підпирає зуб, не дає йому повернутися, сісти на колишнє місце. Ця біологічна властивість чудова також тим, що зберігається протягом усього життя. Таким чином Природа подбала, щоб для ображених нею в частині зубів завжди залишалася можливість цю несправедливість ліквідувати. За допомогою, звичайно, спеціалістів.

Повернення до «ладу». Методи та засоби.

Пристрої, що коригують положення зубів, бувають двох типів: знімні та незнімні.

Знімний апарат є пластмасовою платівкою для верхньої або нижньої щелеп. Платівка виготовляється індивідуально, по зліпку, і утримується на зубах пацієнта дротяними гачками. Під час їжі, чищення зубів, її можна знімати, щоб потім знову надіти. Для випрямлення кривих зубів у знімний апарат монтують дротяні дужки, петлі та пружини. Якщо ставиться завдання розширення щелепи, між половинами пластин і вставляють гвинт, що розширює.

Здебільшого ці пристрої застосовуються на лікування дітей.

Незнімна апаратура вбудована у роті на весь курс лікування. Її конструктивні вузли приклеєні до зубів та не знімаються. Навіть тоді, коли за допомогою різних силових елементів система піддається регулюванню з боку лікаря. Цей метод може вважатися найбільш ефективним та сучасним. При тому, що насправді йому майже сто років. Едварда Енгля – американського ортодонта, винахідника та розробника системи так званих «брекетів» – у всьому світі визнають як основоположника незнімної ортодонтичної техніки.

У перекладі з англійської bracket означає скоба. Насправді ця «скоба» є надзвичайно непростим за конфігурацією, високою мірою точним і ювелірним по виконанню виробом. Спеціальним клеєм брекет приклеюється до зуба і задає йому запрограмований напрямок переміщення на шляху до правильного положення в роті. Зусилля для пересування зуба брекет сприймає від дроту, закріпленого у ньому. Сама дротяна дуга того чи іншого перерізу, того чи іншого профілю закріплена між опорами — корінними зубами щелепи — з певним ступенем натягу, що задається.

Брекет виконує волю лікаря щодо того, в який бік і до якої міри повертати, або нахиляти, або, нахиляючи, повертати той чи інший зуб, що виправляється. «Курс» брекета закладено у геометрії паза, через який передається зовнішнє зусилля. У кожного брекета паз свій, індивідуальний. Він (паз) повинен підходити до профілю силового дроту, а ось нахил до горизонтальної та вертикальної осі повинен відповідати суто конкретному завданню повороту зуба. Набір різновидів геометрії пазів і набір брекетів такі, що з них можна підібрати відповідний абсолютно для будь-якого випадку. Набір брекетів складається з 20 штук, з яких 10 клеяться на верхні зуби, 10 – на нижні. На корінні зуби кріпляться спеціальні металеві кільця, які називаються опорними. Тут така специфіка: вироби, що серійно випускаються для використання за індивідуальним призначенням.

Отже, силова струна через паз брекету має невеликий, проте безперервний тиск на «неправильний» зуб. Ця безперервність — вдень і вночі, місяць за місяцем — не залишає шансів зубу і навколишнім тканинам у перерві хоч скількись відновити status quo, що робить лікування високоефективним.

Тільки незнімні апарати можуть рухати зуб корпусно, тобто без нахилу випрямити корінь зуба, укоротити чи подовжити зуб, повернути зуб по осі.

Зрештою, лише незнімними апаратами можна виправити нерівні зуби у дорослих пацієнтів.

Місцевий феномен: клієнтура невелика, але черги величезні. Зважаючи на сказане, правомірно запитати, чому такий прогресивний метод лікування так довго – мало не сто років – пробивався у масову практику в усьому світі, а в нас ще й сьогодні лише на шляху до неї. Відповідь проста: це дуже дороге задоволення.

Вимоги, що пред’являються до самих матеріалів, що використовуються в брекет-ортодонтії, до їх механічної обробки дуже високі, що визначає їх високу вартість. Так, на деталі із дроту йдуть нікель-титанові сплави. Отже, ви маєте дріт, по-перше, наделастичну, а по-друге, що володіє властивістю, що називається пам’яттю форми. Наделастичність виявляється в тому, що ви можете цей дріт скільки завгодно скручувати, згинати, зав’язувати петлею — марна праця, вона знову відразу повернеться у вихідний стан. А ось воно – вихідне становище – якраз задається в «пам’ять». Форма може бути як завгодно хитромудрою, проте при настанні певної температури — скажімо, 36,6 градуса Цельсія, дріт, який би не був до того, «згадує» і приймає контури, які їй були задані. Якщо покласти в холодильник, вона форму втратить. Потім, нагрівшись у роті, відновить. І це відновлення в даному випадку набуде характеру роботи з натягу, примусу зуба випрямити свою «позу».

Брекети здебільшого виготовляються з нержавіючої сталі медичного призначення. Проте існують брекети та золоті, із чистого титану, монокристалу, композиту, кераміки, спеціального скловолокна, пластмаси… Золоті – бо є люди, які мають алергію. Або просто багаті, котрі хочуть, щоб у них у роті було лише золоте… Міс Америці 92-го року ортодонт встановив золоті брекети. Є брекети із цільного сапфіру, який вирощується для цієї мети. При виготовленні брекетів використовуються порошкова металургія, штампування, електронне зварювання.

Як і вся стоматологія, її складова – ортодонтія – стає все більш комплексною, багатокомпонентною галуззю науки та практики. Сюди входять, окрім «власних», вузькоспеціальних дисциплін, великі розділи хімії, фізики, теоретичної механіки, опору матеріалів, металознавства, математики, а також психології, соціології… Ортодонти ініціюють розробку та отримання нових і нових біметалічних сплавів: титан титан-ніобій, титан-мідь… Ці пошуки продиктовані все новими модернізаціями конструкцій: виникають проблеми зварювання, паяння, монтажу деталей… Так, титан-молібденовий сплав увібрав у себе властивості і сталі, і нікелід-титану.

Брекет-система включає десятки деталей, що у свою чергу варіюються в безлічі різновидів і модифікацій, а також стосовно фірм-виробників. Різноманітний інструментарій, без якого не може обійтися при лікуванні на основі незнімної апаратури ортодонт. А матеріали, що клеять, спеціальні цементи! І лише високі технології!

Образно висловлюючись, лікар-ортодонт має під рукою якийсь «великий симфонічний оркестр» засобів, за допомогою якого він повинен виконувати щоразу нову, часто унікальну програму з багатьох відділень, частин, партій, форсувань, уповільнень, плавних переходів від однієї «теми» до іншої…

Деякі попередження та рекомендації для тих, хто вирішив лікуватись за допомогою брекет-системи.

Необхідною умовою застосування системи є хороша гігієна порожнини рота. Труднощі, пов’язані з чищенням зубів за наявності у порожнині рота апарату, долаються після проведення курсу навчання. У той же час кожен лікар-ортодонт може і повинен грамотно проінструктувати свого пацієнта, як утримувати зуби та апарат у чистоті.

Протипоказаннями для лікування є виражений пародонтит, психічні захворювання та наявність тяжких алергічних захворювань.

Красиві рівні зуби – це елемент культури, що визначає сучасну людину. Багато наших пацієнтів часто відмовляються від лікування тому, що вважають: дуже некрасиво ходити 1-1,5 роки із «залізницями» на зубах. Це абсолютно не так. Виблискуючі «зірочки» при усмішці створюють особливий шарм людині, яка їх носить. Відома топ-модель світової величини Сінді Кроуфорд не соромилася виходити на подіуми, демонструючи одяг провідних дизайнерів та свою усмішку з брекетами. Вона розуміла, що до повної досконалості їй не вистачає сліпучої посмішки.

В основу матеріалу взято статтю «Ортодонтія: медицина? мистецтво? технологія?», Г.Б. Оспанова, к.м.н. (ЦНДІС, м. Москва)

Color Skin

Nav Mode