Минули ті часи, коли лікарі проводили багато маніпуляцій без анестезії, адже дослідження показали, що больовий поріг різний у всіх людей і те, що один терпить без проблем, у іншої людини викликає пекельний біль.
Сьогодні анестезія в стоматології має цілий арсенал засобів.
Насамперед, йдуть у минуле бор-машини, один звук яких уже біля кабінету стоматолога викликав переднепритомний стан. На зміну їм приходять лазерні апарати, що дозволяють безшумно та безболісно обробляти каріозну порожнину.
Фармацевтичні фірми розробили комплекс безпечних стоматологічних анестетиків, які роблять стоматологію безболісною.
Залежно від обсягу необхідного лікування, стоматолог вибирає вид анестезії, при цьому будь-який його вплив виявляється безболісним.
Усі види анестезії поділяються на:
- Аплікаційну анестезію Для цієї мети застосовується спрей лідокаїну. Аплікаційна анестезія – це поверхневе знеболювання. Воно застосовується при знятті зубних відкладень, видаленні рухомих зубів, а також перед проведенням глибшого виду анестезії, щоб зняти неприємні відчуття від уколу.
- Інфільтраційну анестезію. Найчастіший вид знеболювання в стоматології, всім відома «заморозка» Інфільтраційну анестезію виконують ін’єкцією анестетика під слизову оболонку, окістя або внутрішньокістково. Цей вид знеболювання застосовується при різних стоматологічних операціях — при лікуванні зубів і зубних каналів, операціях на пульпі зуба. Глибина та тривалість знеболювання достатні для будь-якого стоматологічного втручання протягом щонайменше 60 хвилин.
- Провідникову анестезію. При цьому виді знеболювання препарат підводять до гілок трійчастого нерва, при цьому знеболюючий ефект спостерігається в заданій ділянці іннервації. Провідникова анестезія застосовується при оперативних втручаннях у сфері великих корінних зубів, при операціях на яснах та великих за обсягом втручаннях.
- Стовбурову анестезію. Стовбурова анестезія проводиться біля основи черепа для блокади гілок трійчастого нерва. Цей вид анестезії використовується у стаціонарі при оперативних втручаннях, при тяжкому больовому синдромі, невралгії, травмах.
Часто розчини анестетика поєднуються з препаратами, що місцево звужують судини, це дозволяє зробити анестезію більш ефективною і запобігає всмоктуванню анестетика в загальний кровотік.
Важливо повідомити лікаря про будь-який вид лікарської непереносимості. Це може значно змінити тактику анестезії, зробивши її надійною та безпечною для пацієнта.