Карієс – порожнина в зубі, яка утворюється в результаті впливу кислот, що виробляються бактеріями порожнини рота. Щоб дізнатися про причини виникнення карієсу і як з ним боротися розглянемо цю тему докладніше.
Будова зуба.
Зуб складається з емалі та дентину – це щільні мінералізовані тканини, що у великій кількості містять кальцій у вигляді кристалів гідроксіапатитів, усередині цих щільних тканин проходять судини та нерви – це м’яка тканина.
Емаль – найтвердіша тканина людського організму, що на 95% складається з мінералів. Це поверхневий шар зуба, що покриває ту частину зуба, що знаходиться над рівнем ясен.
Основну масу коронки і кореня становить дентин. Дентин – це менш мінералізована тканина (кількість мінералів – гідроксіапатитів не перевищує 70%), а отже менш щільна тканина.
Карієс.
Як з’являється карієс?
Карієс виникає під дією кислот, які розчиняють мінеральну структуру зуба (цей процес називається демінералізацією), з утворенням порожнини. Кислота утворюється внаслідок життєдіяльності бактерій порожнини рота. Бактерії, отримуючи як їжу легко засвоювані вуглеводи (сахарозу, глюкозу, фруктозу) переробляють їх і як відходи виділяють кислоту (зокрема молочну).
Вживаючи в їжу солодкі продукти (цукерки, соки та фрукти), ми одночасно годуємо і наші бактерії, які починають виробляти кислоту та вести руйнівні процеси. Більшість мікробів міститься у зубному нальоті.
Зубний наліт — це тонка липка плівка, розташована на поверхні зуба, що складається в основному з мікробів. Зубний наліт зазвичай накопичується у тих місцях, де йому легше закріпитися. Таким чином улюблена локалізація карієсу:
- у фісурах.
- між зубами.
- карієс кореня.
Види карієсу.
Карієс на жувальній поверхні зубів.
На жувальній поверхні задніх зубів, між пагорбами розташовані борозенки та канавки – фісури. Фісури можуть бути вузькими та досить глибокими.
Глибокі фісури створюють бактеріям ротової порожнини хороші умови для того, щоб закріпитися. Бактерії, отримуючи як їжу цукру, розмножуються і закріплюються як клейка маса, утворюючи зубний наліт. Ці бактерії і виробляють шкідливі для зубів кислоти, які слина не може вимивати. Кислота легко проникає в емаль зуба та утворюється карієс.
Діаметр щетинки щітки трохи більший за саму фісуру так, що при чищенні до її дна дістатися практично неможливо. Постійне «недовичищення» нальоту призводить до його скупчення та утворення карієсу.
Як запобігти утворенню карієсу на жувальній поверхні зубів?
Щоб уникнути утворення карієсу на жувальній поверхні зубів, потрібно звернутися до стоматолога, який заповнить фісури спеціальним герметизуючим матеріалом. Цей матеріал (силант) за рахунок своєї підвищеної плинності при нанесенні на поверхню зуба заповнить всі важкодоступні, глибокі поверхні та зробить їх більш рівними. З такої поверхні наліт вичистити набагато легше. Роблять це зубах, які нещодавно прорізалися і ще вражені карієсом, тобто. починаючи з 6 років, коли з’являються перші моляри.
Карієс між зубами.
Контактні поверхні зубів більше схильні до ризику розвитку карієсу.
При їді в міжзубних проміжках накопичуються залишки їжі. А ми знаємо, що бактерії, одержуючи як їжу цукру, переробляють їх і як відходи.
виділяють кислоту, яка легко проникає в емаль зуба та утворюється карієс.
Контактні поверхні зубів неможливо позбавити нальоту повністю, через їхню труднодоступність. Щетинки зубної щітки не можуть дістатися контактних поверхонь.
Постійне недовичічення нальоту призводить до його скупчення та утворення карієсу.
Як запобігти карієсу між зубами?
Для запобігання карієсу між зубами після їди обов’язково потрібно чистити зуби щіткою та зубною ниткою (ФЛОССОМ).
Карієс кореня.
Емаль — найтвердіша тканина організму, але вона покриває зуб тільки до рівня ясен.
Решта зуба – його корінь, не покритий емаллю, а складається з дентину та цементу.
Ці тканини за своєю природою містять менше мінералів, ніж емаль, тому вони більш схильні до карієсу. З ряду причин ясна може відійти від зуба (рецесія ясна) і поверхня кореня оголиться. Гола поверхня кореня легше уражається карієсом, т.к. вона набагато «м’якше» емалі і скупчений наліт у цьому місці важко очищати.
Причини ясенної рецесії.
Деснева рецесія спостерігається частіше у людей середнього та похилого віку. Вона може виникати в області одного зуба і носити локальний характер, а може бути в області багатьох зубів чи всього зубного ряду. З віком кількість причин, що ведуть до таких змін, збільшується, і рівень рецесії теж збільшується. Ось деякі причини:
- захворювання пародонту (хвороба ясен), виникає через постійне “недовичищення” нальоту та його скупчення на поверхнях зубів.
- некоректне чищення зубів (сильне натискання на зубну щітку і чищення рухами вперед-назад, вздовж зубів) також може викликати зниження рівня ясна.
Раннє виявлення карієсу.
Для того, щоб під час виявлення карієсу необхідно регулярно відвідувати стоматолога. Пацієнт може побачити у себе карієс лише тоді, коли є досить великий отвір чи біль у зубі.
Роль ранньої діагностики полягає в тому, що чим раніше виявити карієс, тим раніше можна запобігти його подальшому розвитку. Ми знаємо, що емаль найтвердіша тканина людського організму та 95% містить мінеральні речовини. Карієс в емалі розвивається повільно, ніж у дентині т.к. дентин менш мінералізований. Це означає, що дентин швидше за емаль піддається карієсу. Якщо карієс не лікувати, він проникає до нерва зуба. А якщо це станеться, доведеться не лише видаляти карієс та відновлювати пошкоджені тканини зуба пломбою, а й лікувати зубний нерв. Таким чином, чим раніше стоматолог виявить та почне лікувати карієс (бажано на початкових стадіях), тим краще для здоров’я пацієнта. Для досягнення цього потрібно щонайменше двічі на рік відвідати стоматолога.
Роль рентгенівських знімків у виявленні карієсу.
Для ранньої діагностики карієсу стоматологу допомагають рентгенівські знімки. На рентгенівських знімках у пошуках початкового прояву карієсу, стоматолог шукає сліди змін у емалі та дентині зуба.
Принцип виготовлення рентгенівських знімків ось у чому. Тверді мінералізовані тканини зуба не пропускають рентгенівські промені, що проходять крізь зуби на рентгенівській плівці. Тому на ті ділянки плівки, які були закриті емаллю та дентином зуба, потрапляло менше рентгенівських променів, а на знімку ці ділянки виглядають світлішими.
Оскільки в областях карієсу мінерали твердих тканин зруйновані, ці області виглядатимуть затемненими. Це відбувається з тієї причини, що каріозна область стає менш твердою або зруйнованою, і через неї можуть проходити рентгенівські промені і потрапляти на рентгенівську плівку.
Для повного розуміння всього цього розглянемо рентгенівські знімки. На цьому знімку ми можемо побачити ранню стадію утворення карієсу, яку може вловити рентгенівський знімок.
Стрілець вказує затемнену область емалі зуба – це і є початковий карієс. Це каріозне пошкодження може і не розвиватися далі, якщо пацієнт користуватиметься зубною ниткою частіше та ретельніше.
На цьому знімку видно, що окрім емалі, дентин теж залучений до процесу.
У разі стоматологи порекомендують поставити пломбу.
Якщо каріозний зуб не лікувати, виникають ускладнення карієсу. Один із несприятливих результатів карієсу – це ураження нерва. Щоб вилікувати зуб, недостатньо лише прибрати розм’якшені каріозні тканини та відновити їх пломбою, в даному випадку доведеться видаляти запалений нерв із кореневого каналу. Тому чим раніше лікар діагностує карієс, тим краще для здоров’я пацієнта.