fbpx

Лікування пульпіту

Пульпа – це м’яка тканина зуба, яка заповнює порожнину коронки зуба та кореневі канали. Пульпа в просторіччя називається «нервом» зуба.

Пульпа містить артеріоли, венули, нервули, які живлять зубні тканини.

Запалення пульпи і є пульпіт.

Пульпіт є ускладненням карієсу, коли каріозна порожнина збільшується в розмірах, бактерії, що знаходяться в каріозній порожнині, далі інфікують пульпу зуба. Як правило, причиною пульпіту є нелікований карієс.

лечение пульпита

Пульпіт.

Симптоми пульпіту.

 • сильний, нападоподібний біль, загострюючись у нічний час.
 • напади болю тривалістю від кількох секунд до кількох хвилин.
 • сильний біль від температурних подразників.
 • іноді болі віддають у вухо, віскі, потилицю, сусідні зуби.

Лікування кореневого каналу.

Лікування кореневого каналу – це лікування внутрішніх областей зуба, саме тієї зони, яку займає пульпа – нервова тканина зуба. У просторіччя пульпа зуба називається «нервом». Пульпа складається з кровоносних, лімфатичних судин, нервів та пухкої сполучної тканини.

Що таке кореневий канал?

Анатомічно зуб складається з коронки та кореня. Коронка зуба — та частина, яка знаходиться над яснами, а корінь знаходиться в товщі кістки щелепи. Судинно-нервовий пучок входить у зуб біля самої верхівки його кореня чи коріння. Від точки входу нерва до пульпарної камери (порожнина, яка знаходиться в центрі зуба) по всій довжині зуба, йдуть вузькі канали – це кореневі канали зуба.

Навіщо лікувати кореневий канал?

Пульпа (нерв), як і будь-який орган, у відповідь роздратування реагує запаленням.
Головною причиною виникнення запалення нервової тканини зуба є каріозне ураження. При прогресуванні каріозного процесу та руйнуванні емалі, бактерії проникають у дентин. Глибоке каріозне ушкодження, що досягає дентину, надає можливість бактеріям проникати в пульпу зуба та викликати запалення пульпи. Потрапляючи всередину зуба, бактерії починають активно розмножуватися. Це порушує нормальну життєдіяльність зуба та завдає його власнику неприємних відчуттів або болю. Сам організм не може вирішити цю проблему, оскільки бактерії руйнують не тільки зуб, а й знищують систему його захисту: кровоносні судини вже не в змозі доставляти в осередок ураження спеціальні захисні клітини, які вміють боротися з інфекцією. Від такого хворого нерва потрібно позбавлятися.

Цілі лікування кореневого каналу.

Ендодонтична терапія — це значною мірою процедура очищення кореневих каналів (та частина, яку спочатку займала нервова тканина). Очищення кореневих каналів проводиться для того, щоб усунути бактерії, що накопичувалися в ньому. При цьому досягаються три цілі:

 • усунення бактерій, що скупчилися всередині зуба;
 • видаляються нервова тканина та всі інші органічні відходи, які служать для бактерій сприятливим середовищем;
 • заповнюється і пломбується простір зубного нерва, отже бактеріям залишається місця для існування.

Які зуби потребують ендодонтичної терапії?

Для того щоб визначити, чи потребує зуб ендодонтичної терапії (лікування кореневого каналу), стоматолог ретельно обстежує зуби. Грунтуючись на клінічні та рентгенологічні дані обстеження, вирішується питання необхідності ендодонтичної терапії.

Існує чимало ситуацій, для яких найбільш альтернативним є лікування кореневих каналів.

Основними показаннями проведення лікування кореневих каналів є такі ситуації.

 • запалення пульпи зуба. Запалення пульпи зуба у стоматології називається пульпітом. Основними симптомами пульпіту є: неодноразова болючість зуба, нічні мимовільні болі;
 • лікар починає лікувати карієс і вже в процесі лікування виявляє, що зуб пошкоджений, наскільки глибоко, нервова тканина інфікована.
 • наявність чутливості, розпухання, зміна кольору ясен поблизу зуба;
 • некроз (омертвіння) тканин пульпи зуба. Некроз тканин пульпи протікає безсимптомно. Про таку ситуацію пацієнт не здогадується, т.к. зуб не хворів, змін ясен поблизу зуба не було. Через це зуби, які потребують лікування кореневих каналів, можуть залишатися непоміченими навіть на кілька років. Хоча такі зуби стоматолог може виявити за допомогою рентгену. У найбільш очевидних випадках на рентгенівському знімку виявляється темна пляма біля верхівки кореня зуба. Ця темна пляма вказує на те, що навколо верхівки кореня утворилася порожнина в результаті інфекції, що виникла всередині зуба;
 • Іноді на яснах поблизу зубів з’являються, що нагадують вид прищів, новоутворення. У стоматології ці освіти називаються свищевими ходами. Ці освіти самі собою можуть з’являтися і зникати, змінюватись у розмірах. Такий стан найчастіше виявляються поблизу зуба, у якому омертвів нерв, тобто. захворювання проходить безсимптомно. По цих свищевих ходах відбувається відтік гною з інфікованого зуба, що призводить до появи неприємного смаку в роті;
 • зуби, пошкоджені у разі нещасного випадку.

Стан пульпи зубів, пошкоджених внаслідок нещасного випадку (травма, автокатастрофа тощо) може погіршитися, і виникає потреба у лікуванні кореневих каналів. Проте такі стани найчастіше відбуваються безсимптомно, і знову нам допоможе приходить рентген. Такий безсимптомний стан може тривати роками. Якщо зуб починає темніти – це одна із ознак того, що в ньому відбуваються руйнівні процеси (некроз пульпи зуба). Тому, чим раніше розпочати лікування кореневих каналів, тим більше будуть можливості позбутися надалі неприємних ускладнень. Зуб, який потребує лікування кореневого каналу, але досі не вилікований, може завдати пацієнтові несподіваних неприємностей. Він може довгий час не виявляти жодних симптомів, або явити всі ознаки гострого запалення:

 • біль, розпухання ясен тощо. Навіть за відсутності симптомів запалення, інфекція може серйозно пошкодити кістку, що оточує зуб, і ви можете втратити зуб.

Етапи ендодонтичної терапії

Ендодонтична терапія складається з наступних етапів: знеболювання, ізолювання зуба від ротової рідини, забезпечення доступу до області пульпи, очищення кореневих каналів, пломбування кореневих каналів.

Знеболення зуба

Процедура лікування кореневих каналів мала неважливу репутацію як дуже болюча. Але це зовсім не так, т.к. у сучасній стоматології існує поняття “лікування без болю”, яке цілком виправдовує себе. Лікування кореневих каналів – процедура абсолютно безболісна, яка нічим не відрізняється від пломбування зуба.
Перед початком лікування кореневих каналів робиться знеболення. Для того щоб під час знеболювання пацієнт не відчував дискомфорт, пов’язаний з уколом, поширенням знеболювального розчину (анестетик), на місце введення голки намазується гель анестетика високої концентрації. І проникнення голки в слизову оболонку пацієнт будь-коли відчуває, тобто. знеболюється сам процес знеболення.

Забезпечує доступ до області кореневих каналів.

Перш ніж розпочати очищення кореневих каналів, стоматолог повинен забезпечити хороший доступ до кореневих каналів. Для отримання хорошого доступу до пульпи стоматологічним бором створюється пряма порожнина, що веде до кореневих каналів. У молодих пацієнтів доступ виходить більшим, тому що у них пульпарна камера велика. А зуби літніх пацієнтів мають меншу порожнину зуба, тому потрібно менше її препарування.

Доступ на передніх зубах робиться на їх задній стороні, на задніх зубах – на жувальній поверхні.

Препарування (очищення) кореневих каналів

Очищення кореневих каналів включає механічну і медикаментозну обробку (ми знаємо, що в кореневих каналах накопичується багато бактерій). На етапі очищення кореневих каналів важливим є видалення бактерій, пульпарної тканини, яка може бути некротизована (померла) та інфікована.

Механічна обробка кореневих каналів здійснюється спеціальними інструментами, що у стоматології називаються файлами.

Ці інструменти дуже схожі на прямі голки, вони мають певну довжину, розмір, конусність, шорстку поверхню, що нагадує пилку. Стоматолог обробляє кореневі канали набором цих файлів, здійснюючи рухи вгору-вниз каналами зуба, одночасно здійснюючи ними обертальні рухи.

Медикаментозну дезінфекцію стоматолог здійснює зрошенням каналів спеціальними одноразовими голками.
Обробка файлами проводиться по всій довжині кореневого каналу до верхівки кореня, а не далі верхівки. Головним етапом у обробці кореневих каналів є визначення їхньої довжини. Для цього стоматолог спочатку вставляє в канали файли і робить рентгенівський знімок, за яким і визначається довжина кореневих каналів.

Після ретельного очищення кореневих каналів стоматолог може приступити до пломбування каналів. Іноді трапляються випадки, коли рекомендується робити тижневий інтервал перед остаточним пломбуванням кореневих каналів. У цьому випадку стоматолог ставить тимчасову пломбу, щоби за цей тиждень у канал не потрапила інфекція.

Пломбування кореневих каналів

Успіх пломбування кореневих каналів значною мірою визначається якістю виконання попередніх ендодонтичних маніпуляцій, і в основному зумовлює результат лікування.
Основною вимогою цього етапу є надійність герметизації кореневих каналів. Перед пломбуванням канали висушуються паперовими штифтами.
Для заповнення кореневих каналів використовують гуттаперчу та пасту. Гутаперча – гумовий матеріал, який виробляється у вигляді конусів, розмір і форма гуттаперчі відповідають формі та розміру файлів, за допомогою яких вичищають кореневі канали.

Конуси з гуттаперчі покриваються пастою і вводяться в кореневі канали зуба. Для отримання хорошої герметизації в кореневі канали вводяться ще кілька конусів.

Після пломбування кореневих каналів стоматолог ставить тимчасову пломбу на отвір, яке було зроблено для досягнення в області кореневих каналів.

Канал повинен бути запломбований до верхівки та без порожнеч та дефектів.

Після всього цього призначається наступний візит, під час якого стоматолог ставить постійну пломбу.

Color Skin

Nav Mode