Безметалова кераміка – найбільш сучасний вид протезування, виконується з керамічної маси високої міцності без виготовлення металевого каркасу. Це забезпечує чудову естетику таким конструкціям.
Безметалеву кераміку використовують для виготовлення вінірів, коли обробляється лише передня поверхня зуба, вкладок (інлей, онлей), які є альтернативою пломбам і є більш міцними, високоестетичними і коронок, про які далі йтиметься мова.
Безметаловые коронки, на відміну металокерамічних, мають у своїй основі металевий каркас, який пошарово наноситься керамічна маса, цілком фарфорові. Це забезпечує їм чудову естетику, оскільки коефіцієнт заломлення світла кераміки дорівнює коефіцієнту заломлення здорового зуба. Досягається так званий «здоровий блиск», властивий емалі здорових зубів. При її виготовленні відтворюються всі анатомічні елементи зуба, що робить її повністю невідмінною від природних зубів не тільки для пацієнта, але й для висококваліфікованого спеціаліста-стоматолога. Тому безметалові коронки ідеальні відновлення фронтальної групи зубів (різці, ікла).
Ще одна позитивна риса безметалової кераміки це те, що вона не викликає алергії та показана тим пацієнтам, які мають алергію на метали. Всупереч думці, що давно склалася, про те, що фарфорові коронки дуже крихкі, відмінною особливістю сучасної безметалової кераміки, є її міцність. Досягається за рахунок того, що в основу їх каркаса складають оксиди алюмінію або цирконію. Ці матеріали мають підвищену міцність і високі механічні властивості. Світлопроникність їх дорівнює світлопроникності природних зубів, причому існують, різні відтінки кераміки, тобто. підбираються під колір саме ваших зубів. Виготовлення таких каркасів провадиться за допомогою комп’ютерного моделювання. Етапи виготовлення: Після попередньої підготовки ротової порожнини (гігієна, лікування, видалення, імплантація) переступають до протезування. Знімаються зліпки з необроблених зубів виготовлення тимчасових пластмасових коронок. Зуби обробляються під безметалові коронки, обробка не вимагає значного зняття зубних тканин, як під металокераміку, оскільки ці коронки мають меншу товщину. Потім знімаються зліпки для виготовлення моделей, якими будуть виготовлені самі безметалові конструкції. Разом із техніком підбирається колір майбутніх коронок, використовуючи спеціальну колірну шкалу. Оброблені зуби покриваються коронками тимчасовими. Зліпки передаються до лабораторії, де з них відливаються моделі. Моделі проходять цифрове сканування лазерним променем, потім роблять цифрове моделювання каркасу. Після цього дані передаються на спеціальний фрезерний цифровий верстат, де проводять виточування каркаса з цільного блоку оксиду цирконію. Каркас приміряють у ротовій порожнині, після примірки технік виробляє пошарове нанесення керамічної маси, моделюючи форму зубів. Потім слідує примірка вже готової конструкції, перевіряються оклюзійні взаємини, колір, форма. У разі схвалення пацієнтом, конструкція фіксується на композиційний матеріал.
Але як і за будь-якого іншого лікування безметалова кераміка має свої абсолютні та відносні протипоказання. Безметалева кераміка не встановлюється:
У пацієнтів із порушеннями прикусу. Коли здійснюється нерівномірне навантаження на окремі групи зубів.
При захворюваннях жувальних м’язів. — У дитячому та підлітковому віці до 17 років.
Для заміщення дефектів на жувальних зубах (мостоподібні протези). Є відносним протипоказанням та вирішується індивідуально, залежно від клінічної ситуації.
Тому не слід забувати про те, що для кожного пацієнта у кожному конкретному випадку є свої показання для застосування того чи іншого ортопедичного лікування.